Pomiary objętości, masy i powierzchni wydobytego/składowanego materiału (urobku)
Wykonujemy pomiary objętości (m3), masy (kg) i powierzchni (m2) wydobytego/składowanego materiału (np. urobku surowca, odpadów) z wykorzystaniem profesjonalnego bezzałogowego statku powietrznego do zastosowań geodezyjnych.
Wyniki tak wykonanych pomiarów są dokładniejsze niż pomiarów wykonanych tradycyjnymi technikami geodezyjnymi. Poza tym same pomiary są zdecydowanie szybsze i bezpieczniejsze w przeprowadzeniu oraz powtarzalne, a co za tym idzie również zdecydowanie tańsze.
Dokładność, regularność i powtarzalność pomiarów
Składowiska/zwałowiska kopalin z natury mają nieregularny kształt, dlatego trudno jest oszacować ich objętość z dużą dokładnością przy użyciu tradycyjnych metod, takich jak tradycyjne pomiary geodezyjne.
Badania dronami są znacznie dokładniejsze, ponieważ wszystkie nierówności i falistości powierzchni są identyfikowane na pozyskanych zdjęciach/modelach. Tak uzyskane wyniki umożliwiają zmniejszenie odchyleń w obliczeniach wielkości materiału, a co za tym idzie przygotowanie dokładniejszych sprawozdań kontrolnych.
Drony dają możliwość regularnego, powtarzalnego gromadzenia danych pomiarowych i wykonywania zdjęć/filmów i modeli 3d. Usprawnia to zarządzanie obiektem, jednocześnie eliminując ryzyko. Zastosowanie drona w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem fotogrametrycznym umożliwia także analizę zmian, jakie nastąpiły pomiędzy pomiarami.
Monitorowanie kopalni/kamieniołomu i planowanie operacji
Dzięki dokładnemu modelowi terenu utworzonemu ze zdjęć lotniczych z drona, zarządzający obiektami górniczymi mogą efektywniej projektować i zarządzać operacjami na miejscu. Dzieje się tak, ponieważ mogą dokładniej oszacować objętość materiału, który należy wydobyć lub przenieść zgodnie z planami lub normami prawnymi.
Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką można obecnie przeprowadzać badania inwentaryzacyjne za pomocą dronów, gromadzenie danych okazuje się opłacalne również w cyklicznych, niewielkich odstępach czasu. W szczególności pozwala na lepsze prognozowanie zasobów minerałów dostępnych do sprzedaży.
Wykorzystując drona można również zweryfikować ilość materiału przewożonego przez podwykonawców.
Dane pozyskane z dronów wspomagają także projektowanie dróg technicznych w obszarze kopalni.
Bezpieczeństwo pomiarów, identyfikacja i łagodzenie zagrożeń
Zastosowanie dronów w pomiarach eliminuje ryzyko na jakie narażeni są geodeci fizycznie pracujący na miejscu pomiarów. Dzięki obrazom o wysokiej rozdzielczości z dronów można sprawdzić trudno dostępne obszary lub obszary o dużym natężeniu ruchu, bez narażania na niebezpieczeństwo pracowników.
Drony pozwalają na badanie części kopalni lub kamieniołomu, do których normalnie dostęp jest utrudniony. Eliminuje to zagrożenia, z jakimi zwykle spotykają się pracownicy podczas przechodzenia przez niebezpieczne strefy i poruszania się po aktywnych miejscach. Wszystko to bez zakłócania przepływu operacji i ruchu maszyn.
Niskie koszty
Zebranie takiej samej ilości danych jaką może zebrać dron w ciągu kilku godzin, zajęłoby zespołowi geodetów dużo więcej czasu. W związku z tym koszt realizacji usługi z wykorzystaniem drona jest zdecydowanie niższy od kosztu przeprowadzenia pomiarów tradycyjnymi metodami geodezyjnymi.
Każdy nalot fotogrametryczny zostaje wcześniej starannie zaplanowany i zaprogramowany w dedykowanym oprogramowaniu, aby do minimum zmniejszyć ryzyko błędu w czasie jego wykonywania. W razie potrzeby istnieje możliwość korekty w terenie w trakcie trwania pomiarów.
Nalot fotogrametryczny wykonujemy za pomocą bezzałogowego statku powietrznego Yuneec H520 E, wyposażonego w kamerę Ex90. Natomiast pomiary fotogrametryczne wykonujemy z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania fotogrametrycznego Agisoft Metashape Professional. Tak dobrany sprzęt zapewnia uzyskanie wysokiej jakość pomiarów powierzchni, objętości i masy.