Format *.shp
Format shp. (shapefile) jest to powszechnie używany wektorowy format wymiany danych opracowany przez firmę ESRI, w celu przedstawienia obiektów punktowych, liniowych i powierzchniowych, wraz z przyporządkowanymi im danymi atrybutowymi.
Każdy shapefile może zawierać tylko jeden geometryczny typ danych, nie ma możliwości przetwarzania topologicznej struktury danych, oraz nie można w nim zapisać grafiki (ograniczenie to można pokonać w niektórych programach np. w QGIS poprzez zapisanie stylu w formacie qml i dodanie jako dodatkowego pliku). Żeby był kompatybilny z różnego rodzaju aplikacjami GIS powinien spełniać pewne standardy takie jak: ograniczenie nazwy do 8 znaków oraz 3 znakowe rozszerzenie (chociaż większość obecnie wydawanych aplikacji umożliwia prace na plikach shp z dłuższymi nazwami). Ze względu na to, że niektóre systemy wrażliwe są na wielkość znaków w nazwie pliku lepiej używać małych liter w nazwie plików shapefile.Długość kolumny w tabeli atrybutów może maksymalnie wynosić 255 znaków.
W zakres pojęcia shapefile wchodzi kilka różnych typów plików, z których niezbędne z punktu widzenia użytkownika GIS są:
- shp. – plik zawierający geometrię obiektu,
- shx. – plik indeksowy pozwalający na szybkie przeszukiwanie danych,
- dbf. – plik zawierający dane atrybutowe (tabelaryczne); w tabeli jeden rekord odpowiada jednemu obiektowi,
- prj. – plik zawierający informację na temat układu współrzędnych i odwzorowania – dane wyświetlą się także w przypadku braku tego pliku jednak bez właściwego odniesienia w przestrzeni, co czyni je mało wartościowymi.
Dla prawidłowego wyświetlenia danych niezbędna jest obecność każdego z ww. plików – wszystkie muszą być ulokowane w tym samym folderze i muszą posiadać taką samą nazwę. Szczegółowy opis techniczny formatu udostępniony jest na stronie firmy ESRI.