Geomorfometria za pomocą GIS
7 lat temuWykonujemy analizy geomorfometryczne czyli ilościowe analizy powierzchni terenu.
Polega na określaniu parametrów charakteryzujących obiekty na powierzchni ziemi oraz na wydzielaniu tych obiektów z otoczenia za pomocą rożnych technik GIS.
Obliczenia geomorfometryczne wykonujemy na podstawie najbardziej odpowiednich danych wejściowych czyli cyfrowych modeli wysokościowych i ich pochodnych czyli numerycznych modeli terenu.
CYFROWE MODELE WYSOKOŚCIOWE to odwzorowanie wysokości terenu w postaci np. siatki kwadratów (GRID) lub trójkątów (TIN), w której każdemu oczku siatki (kwadratowi, trójkątowi) przyporządkowana jest określona wysokość n. p. m. tego oczka. NUMERYCZNE MODELE TERENU to wyznaczane na podstawie cyfrowych modeli wysokości podstawowe atrybuty topograficzne, takie jak m. in. nachylenie stoków, kierunek nachylenia (ekspozycja) czy też krzywizna terenu. Jeśli do ww. podstawowych atrybutów topograficznych dodamy również obiekty znajdujące się na powierzchni terenu to wtedy otrzymujemy NUMERYCZNY MODEL POKRYCIA TERENU.
Do celów analiz terenu optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokorozdzielczych danych pozyskanych z lotniczego skanowania laserowego (LIDAR, Light Detection And Ranging) do przygotowania cyfrowego modelu wysokościowego. Na obszarze Polski w dużych miastach gęstość skanowania wynosi 12 pkt/m2, natomiast w pozostałych obszarach 4 lub 6 pkt/m2.
Dane ze skanowania laserowego zawierają różnego informacje, które są klasyfikowane jako:
- punkty przetwarzane, ale niesklasyfikowane,
- punkty leżące na gruncie
- punkty reprezentujące niską wegetację, tj. w zakresie 0 – 0.40 m
- punkty reprezentujące średnią wegetację, tj. w zakresie 0.40−2.00 m
- punkty reprezentujące wysoką wegetację, tj. w zakresie powyżej 2.00 m
- punkty reprezentujące budynki, budowle oraz obiekty inżynierskie
- szum
- punkty reprezentujące obszary pod wodami
Bardzo wysoka jakość i duża rozdzielczość tych danych powoduje, że nie ma już konieczności konstrukcji modeli wysokościowych na podstawie pomiarów geodezyjnych w terenie. Dzięki wysoko rozdzielczym danym pozyskanych lotniczego skanowania laserowego obecnie problem sprowadza się do przetworzenia informacji przestrzennej zawartej w tych danych na odpowiednie parametry geometryczne i statystyczne.