Pomiary objętości, masy i powierzchni wydobytego/składowanego materiału
3 lata temuPomiary objętości (m3), masy (kg) i powierzchni (m2) wydobytego/składowanego materiału (np. urobku surowca, odpadów) możliwe są do wykonania z wykorzystaniem profesjonalnego bezzałogowego statku powietrznego (drona) do zastosowań geodezyjnych.
Wyniki tak wykonanych pomiarów są dokładniejsze niż pomiarów wykonanych tradycyjnymi technikami geodezyjnymi. Poza tym same pomiary są zdecydowanie szybsze i bezpieczniejsze w przeprowadzeniu oraz powtarzalne, a co za tym idzie również zdecydowanie tańsze.
Dokładność, regularność i powtarzalność pomiarów
Składowiska/zwałowiska (np. kopalin, odpadów) z natury mają nieregularny kształt, dlatego trudno jest oszacować ich objętość z dużą dokładnością przy użyciu tradycyjnych metod, takich jak tradycyjne pomiary geodezyjne.
Badania dronami są znacznie dokładniejsze, ponieważ wszystkie nierówności i falistości powierzchni są identyfikowane na pozyskanych zdjęciach/modelach. Tak uzyskane wyniki umożliwiają zmniejszenie odchyleń w obliczeniach wielkości materiału, a co za tym idzie przygotowanie dokładniejszych sprawozdań kontrolnych.
Bezzałogowe statki powietrzne dają możliwość regularnego, powtarzalnego gromadzenia danych pomiarowych i wykonywania zdjęć/filmów i modeli 3d. Dzięki dokładnemu modelowi terenu utworzonemu ze zdjęć lotniczych, zarządzający obiektami (np. górniczymi, składowiskami odpadów itp.) mogą efektywniej projektować i zarządzać operacjami na miejscu.
Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką można obecnie przeprowadzać badania inwentaryzacyjne, gromadzenie danych okazuje się opłacalne również w cyklicznych, niewielkich odstępach czasu. W szczególności pozwala na lepsze prognozowanie zasobów dostępnych do sprzedaży. Można również zweryfikować ilość materiału przewożonego przez podwykonawców.
Ta metoda zbierania danych w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem fotogrametrycznym umożliwia także analizę zmian, jakie nastąpiły pomiędzy pomiarami.
Bezpieczeństwo pomiarów
Zastosowanie dronów w pomiarach eliminuje ryzyko na jakie narażeni są geodeci fizycznie pracujący na miejscu pomiarów. Dzięki obrazom o wysokiej rozdzielczości z dronów można sprawdzić trudno dostępne obszary lub obszary o dużym natężeniu ruchu, bez narażania na niebezpieczeństwo pracowników.
Niskie koszty
Zebranie takiej samej ilości danych jaką może zebrać dron w ciągu kilku godzin, zajęłoby zespołowi geodetów dużo więcej czasu. W związku z tym koszt realizacji usługi z wykorzystaniem tego narzędzia jest zdecydowanie niższy od kosztu przeprowadzenia pomiarów tradycyjnymi metodami geodezyjnymi.
Każdy nalot fotogrametryczny musi zostać wcześniej starannie zaplanowany i zaprogramowany w dedykowanym oprogramowaniu, aby do minimum zmniejszyć ryzyko błędu w czasie jego wykonywania. W razie potrzeby istnieje możliwość korekty w terenie w trakcie trwania pomiarów. Ponadto nalot powinien się odbyć w dogodnych warunkach atmosferycznych (brak opadów, wiatr o niewielkiej prędkości).