Inwentaryzacja, wizualizacja i analiza przestrzenna inwestycji
3 lata temuInwentaryzacja, wizualizacja i analiza przestrzenna placu budowy możliwa jest do wykonania z wykorzystaniem profesjonalnego bezzałogowego statku powietrznego.
Takie narzędzie pozwala na precyzyjne i szybkie zebranie danych oraz ich analizę w oprogramowaniu GIS.
— — — — — — — — -
ZASTOSOWANIE
Planowanie i projektowanie
Dane zebrane przez drony mogą być wykorzystane w procesie planowania, sprawdzania i inwentaryzacji. Dzięki wykonanym ortofotomapom i modelom 3D można nakładać obiekty na ich otoczenie w oprogramowaniu GIS/CAD, aby uzyskać jasny obraz sytuacji.
Z obrazów z drona można wygenerować chmurę punktów, z których każdy zawiera informacje geoprzestrzenne. Następnie można przeprowadzić precyzyjne pomiary objętości, masy i powierzchni. Zebrane w ten sposób precyzyjne dane zmniejszają margines błędu w tych obliczeniach. Na podstawie danych z drona jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji możliwe jest badanie topografii terenu, co pozwoli dobrze poznać środowisko, w którym projekt będzie realizowany.
Faza budowy i monitorowanie postępów prac
Na tym etapie kierujący inwestycją muszą kontrolować i zatwierdzać zakończone prace. Im szybciej są w stanie je sprawdzić i zatwierdzić, tym szybciej można przejść do następnego zadania, oszczędzając czas w całym procesie budowy. W ten sposób możliwa jest szybsza kontrola i walidacja zadań, przy oszczędności czasu.
Posiadanie aktualnych danych może pomóc w wyłapaniu błędu i pozwala uniknąć rozbiórki oraz marnotrawstwa czasu i materiałów z tym związanych. W sytuacji kiedy błąd już się zdarzył, można łatwiej go zlokalizować.
Biorąc pod uwagę stosunkowo niski koszt wykorzystania drona do zbierania danych na placu budowy, możliwe jest regularne przeprowadzanie pomiarów. Dane z regularnych nalotów pomagają w planowaniu operacyjnym w cyklicznych odstępach czasu. Ponadto pomagają wyjaśnić, w jaki sposób należy wykonać prace oraz zidentyfikować obszary bezpieczne lub niebezpieczne. Raporty wizualne mogą być również wysyłane do klientów, pomagając im uzyskać informacje o postępach w zakresie czasu i budżetu.
Analiza powykonawcza i kontrola inwestycji
Zapewnienie wysokiej jakości utrzymania aktywów nie zawsze jest łatwe do wykonania przy rozsądnych kosztach. Wykorzystując drony można szybciej i taniej przeprowadzić wizualną inspekcję obiektów, w tym takich które znajdują się w trudno dostępnych miejscach.
Istnieje też możliwość nałożenia pozyskanych danych na posiadane dane CAD. Pozwala to porównać to, co faktycznie zostało zbudowane z planem i upewnić się, że są ze sobą zgodne. Kierownicy budowy mogą następnie identyfikować różnice między postępem planowanym, a postępem uzyskanym i odpowiednio sterować projektami.
— — — — — — — — -
KORZYŚCI
Szybkie pozyskanie precyzyjnych danych
Zaletą zastosowania dronów w budownictwie jest możliwość szybszego i tańszego uzyskania bardziej precyzyjnych danych niż przy użyciu technik naziemnych czy załogowych statków powietrznych. Zapewniają one uzyskanie pełnego obraz placu budowy w krótkim czasie oraz śledzenie postępów prac i podejmowanie trafnych decyzji w oparciu o aktualne dane i mapy terenu. Dzięki temu nie trzeba polegać na planach lub niepełnych danych, które mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości.
Dokumentacja lepszej jakości
Dane z drona zapewniają przejrzystą i dokładną dokumentację na częstych etapach procesu budowy. Umożliwia to zainteresowanym stronom przeglądanie i wskazywanie miejsc wystąpienia błędów oraz rozstrzyganie sporów, ponieważ dowody są bardziej przejrzyste.
Możliwość pomiarów i analiz
Zastosowanie dronów umożliwia szybkie pomiary obszaru. Zebrane dane można analizować, aby wyciągnąć z nich wnioski. Możliwe też jest przeprowadzenie analizy zmian i określenie co zostało zrobione w określonym czasie.
Zwiększone bezpieczeństwo
Możliwość monitorowania i inspekcji trudno dostępnych miejsc lub obszarów bez wchodzenia do nich w oczywisty sposób zmniejsza narażenie pracowników na wypadki.